България ще подкрепи Гърция и Австрия в призива им да се

...
България ще подкрепи Гърция и Австрия в призива им да се
Коментари Харесай

България застава срещу Германия и Франция на Европейския съвет

България ще поддържа Гърция и Австрия в апела им да се вкарат общи имунизационни паспорти, с които жителите на Европейски Съюз да могат да пътуват без ограничавания сред страните членки. Противници на тази концепция са Германия и Франция. И двата лагера имат последователи сред другите страни, чието съотношеншие на силите ще проличи довечера на виртуалния Европейски съвет.

На посещаване през днешния ден в Панагюрище министър председателят Бойко Борисов разкри каква ще бъде позицията му, която в края на януари бе тъкмо противоположната. Тогава той смяташе, че такива паспорти не са подобаващи, само че в този момент приказва друго:

„ Тези хора, които са имунизирани в Европа, които имат антитела и могат да бъдат удостоверени, да се направи един електронен паспорт или " зелен " електронен кулоар. Да не се постанова да им се вършат PCR (тестове), карантини и да не им се препятства пътуването. Със Себастиан Курц и другите сътрудници сме съгласували, с гръцките другари, за този електронен зелен паспорт. Няма значение, само че да облекчим всички имунизирани и преболедували да живеят естествен живот ", сподели Бойко Борисов. 

Това е първият сигнал за твърда поддръжка от страна на българското държавно управление за въвеждането на облекчения за пътешестване на жители, които са ваксинирани по натурален път след боледуване или с ваксини.

Как наподобява европейският спор сега?

Исландия стана първата европейска страна, която издаде документи за ваксини в края на януари. Но тя не членува в Европейски Съюз и нейното мнение няма тежест на масата в Европейския съвет.

Във вторник Гърция показа цифров документ за имунизация за тези, които са получили две дози от имунизацията. Сред страните, които сега издават или желаят документи за ваксина, са Кипър, Чехия, Дания, Естония, Унгария, Италия, Полша, Португалия, Словакия, Испания и Швеция.

Отвъд Ламанша министър председателят Борис Джонсън разгласи в понеделник, че държавното управление му ще преглежда „ удостоверения за статут “ за ковид-19 като метод за излизане от здравната рецесия.  Джонсън обаче се стреми да смекчи опасенията, че документите могат да маргинализират тези, които не могат да получат инжекция против ковид, като съобщи, че позицията на държавното управление на Обединеното кралство ще се дефинира, „ като има поради многото опасения, свързани с изключването, дискриминирането и поверителността “.

Във Франция дебатът за узаконяване на имунизация поляризира мненията. Министърът на опазването на здравето Оливие Веран неведнъж съобщи, че е прекомерно рано да се разискват паспорти за имунизация, защото по-малко от 2,5 милиона французи са получили първа доза и остава неразбираемо дали имунизацията стопира преноса на болестта.

Френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон съобщи пред новинарския канал Франсенфо на 17 януари, че държавното управление е " доста сдържано " да вкара паспорти за имунизация. Той сподели, че няма да подкрепя програма, която да дава права на някои хора, а на други - не.

На въпрос за паспорт, който би разрешил на имунизираните да участват на културни събития, френският министър на културата Розлин Башло недвусмислено изрази неодобрението си, като съобщи, че това ще бъде „ офанзива против нашите свободи “. „ Като фен на свободата мъчно мога да си го показва. Ако се стигне до това, това ще бъде стъпка обратно ”, сподели тя пред телевизия " Франс 2 " в изявление на 10 февруари.

И въпреки всичко шестима от 10 французи биха подкрепили имунизационен паспорт, в случай че това значи, че те могат да се движат по-свободно, съгласно изследване на Ifop предишния месец.

Мнението на публична Франция се споделя от Германия, Холандия и Белгия, както и от Световната здравна организация (СЗО) и Европейската комисия.

Еврокомисията казва, че няма да прибързва с решение за паспорти, до момента в който толкоз огромна част от популацията остава неимунизирано. Приблизително единствено 3 % от жителите на Европейски Съюз са получили ваксина против ковид-19.

Вместо това 27-те държави-членки на Европейски Съюз се придържат към съглашение, подписано на 28 януари по отношение на набор от правила за „ документи за имунизация против ковид-19 “. Тези документи дават стандартизирани доказателства за имунизация „ за медицински цели “ и могат да бъдат употребявани, ако обещано лице получи втора доза от имунизацията в страна, друга от страната, където е получило първата.

Тези документи обаче не разрешават на имунизираните да пътуват свободно в Европа.

Спасяване на туризма

Не е изненадващо, че туристическата промишленост упорства интензивно за някакъв тип паспорт, откакто търпи съкрушителни загуби заради пандемията. Някои самолетни компании, като австралийския транспортьор Qantas, обявиха, че ще създадат документите за имунизациите наложителна за всички полети, до момента в който Gulf Air, Emirates и Etihad ще тестват пропуск за пътешестване, планиран от Международната асоциация за въздушен транспорт IATA - Travel Pass.

Европейският туризъм понесе голям удар предходната година с рекорден спад между 51% и 85% .

Надеждите за връщане към ново обикновено състояние през 2021 година бяха разрушени с повторното въвеждане на общоевропейски заключвания и комендантски час. В последната си интернационална прогноза IATA предвижда, че Европа ще бъде най-засегната от последствията в авиацията през 2021 г. с планирана загуба от 11,9 милиарда $.

Други бизнеси също разчитат на цифрови сертификати - като концертни зали, спортни игрища, театри и фитнес зали, с цел да успокоят клиентите и да предотвратят разпространяването на вируса. Израел съобщи, че неговата версия на паспорта за ваксина - Зелената значка, ще бъде употребена, с цел да разреши на жителите да имат достъп до места за поклонение, фитнес зали, питейни заведения и други културни събития.

Глобални стандарти

СЗО съобщи, че се опълчва „ към този момент “ на въвеждането на документи за ваксини като изискване за разрешаване на влизането на интернационалните пасажери в други страни, съобщи БГНЕС.

Експерти като Дакота Груюер, от световното публично-частно партньорство ID2020, сега работят със СЗО за определяне на оферти и световни стандарти. Грюнер сподели, че евентуално ще бъдат прегледани две оферти: едното за документ, показващ доказателство за негативен тест за ковид-19, а второто, показващо, че сте били имунизирани. QR код за евакуиране би разрешил достъп, само че за хората без смарт телефони ще се одобряват хартиени версии.

Подобно предложение беше налице в края на предходната година, когато Световният стопански конгрес и фондация Commons Project, швейцарска група с нестопанска цел, започнаха тестване на дигитален здравен паспорт, наименуван CommonPass, който генерира QR код.

Поверителност и неравенства

 

Алисън Томпсън, биоетик и доцент в Университета в Торонто, сподели в изявление за CBC Radio: „ Наистина това, за което приказваме тук, е хора с паспорти да имат права и привилегии, които няма да бъдат налични за нямащите ваксинационен паспорт “.

" И като се има поради, че съществуват огромни неравенства в достъпа до ваксини в международен мащаб... знаете ли, това поражда всевъзможни опасения дали ще бъде почтено - освен дали ще бъде корист с поверителна информация ", добави тя. Според нея ще би трябвало да има „ внимателен поглед към закона за дискриминирането и главните закони за правата на индивида “.

 
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР